Żeby nie było ograniczeń wydatek musi wpływać na finalną cenę
Koszty licencji i sublicencji udzielanych polskiej firmie do wykorzystywanego przez nią oprogramowania ponoszone na rzecz innej powiązanej spółki z grupy nie są bezpośrednio związane z wytworzeniem towarów.
We wrześniu 2018 r. spółka wystąpiła o wydanie interpretacji przepisów o CIT. Konkretnie chodziło o to, czy wydatki z tytułu udzielanych licencji (sublicencji) do wykorzystywanego oprogramowania stanowią koszty bezpośrednio związane z wytworzeniem przez towarów (produktów) z art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o CIT.
Podatniczka wyjaśniła, że jest polskim rezydentem, ale należy do międzynarodowej grupy kapitałowej z branży motoryzacyjnej. Podkreśliła, że branża ta cechuje się silną konkurencją. Innowacyjność, staje się czynnikiem warunkującym uzyskanie przychodów i zabezpieczenie jej obecności na rynku na kolejne lata. W związku z tym spółka zawiera transakcje z firmami powiązanymi dotyczące usług informatycznych. Po szczegółowym opisaniu tych procedur i wsparcia spółka poprosiła o potwierdzenie, że koszty z tytułu udzielanych licencji (sublicencji) do wykorzystywanego oprogramowania ponoszone na rzecz podmiotu powiązanego nie podlegają wyłączeniu z kosztów. Stanowią bowiem koszty bezpośrednio związane z wytworzeniem przez nią towarów (produktów), o których mowa w art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o CIT.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Zauważył,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta